W niedzielę 15 grudnia miało miejsce długo oczekiwane – przez społeczność Młóckarni – otwarcie ściany wspinaczkowej w Rajczy. Obiekt znajduje się w hali sportowej miejscowego gimnazjum. Uroczystość otwarcia połączona była z pierwszym etapem szkolenia wspinaczkowego w ramach projektu „Climbing for All – bezpieczeństwo i aktywność w górach – budowa ścianki wspinaczkowej w Rajczy”.
Pierwsze szkolenie miało charakter integracyjny i rozłożone było na dwa dni – sobotę i niedzielę. Podczas tegoż szkolenia szesnastu uczestników (ósemka z Polski oraz ósemka ze Słowacji) – wyłonionych w drodze naboru – miało okazję poznać tajniki podstawowych technik i operacji wspinaczkowych (m.in. wspinaczka z asekuracją dolną, górną, zjazdy) pod okiem instruktorów, a także zapoznać się ze sprzętem wspinaczkowym.
W ramach projektu „Climbing for All” dokonano również zakupu sprzętu do wspinaczki zimowej (m.in. dziaby, raki, liny połowkowe, śruby lodowe, zestawy lawinowe).
Sprzęt ten będzie potrzebny w drugim, zimowym etapie szkolenia, który odbędzie się w lutym w Słowackich Tatrach Wysokich (Dolina Białej Wody).
W niedzielę, z udziałem wójtów partnerskich gmin Rajcza – Kazimierza Fujaka i Nová Bystrica – Jozefa Balačina oraz zaproszonych gości z Polski i Słowacji, dokonano uroczystego otwarcia ściany wspinaczkowej, podczas którego nasi słowaccy przyjaciele sprezentowali nam pamiątkową płaskorzeźbą, wykonaną przez jednego z uczestników.
W trakcie otwarcia, każdy chętny i zainteresowany mógł spróbować własnych sił na ścianie.
Po zamknięciu części oficjalnej, zaproszeni goście ze Słowacji w towarzystwie obu wójtów udali się na zaplanowaną wcześniej Pętlę Beskidzką, połączoną ze zwiedzaniem Izby Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej. W międzyczasie uczestnicy szkolenia realizowali dalszy ciąg programu.
Po zakończeniu wycieczki oraz części szkoleniowej impreza przeniosła się do Gminnego Ośrodka Kultury. Tam odbyło się „Spotkanie z Pasjonatami”. Zaproszonym gościem ze Słowacji był sportowy wspinacz – Jozef Kristoffy. Autor drugiego przejścia, jednej z najtrudniejszych tatrzańskich dróg – Jet Stream (X-/X), która biegnie południowo-wschodnią ścianą Jastrzębiej Turni.
Polską stronę z kolei reprezentował Krzysztof Gardaś – góral z Żywiecczyzny. Niepełnosprawny (chodzi o kulach) alpinista. Zdobył m.in. Mount Blanc, Aconcaguę i Kilimandżaro. W 2001 r. jako pierwszy niepełnosprawny człowiek stanął na szczycie Elbrusa (5642 m n.p.m.).
Obie prelekcje, jak również szeroki i bogaty wizualnie jak i smakowo catering, obsługiwany przez zaprzyjaźnioną restaurację, wzbudziły wielkie zainteresowanie ze strony zebranej publiczności.
Drugi etap, zimowe szkolenie wspinaczkowe już w lutym w Tatrach Słowackich.
Zdjęcia autorstwa baradwys oraz jednego z gości otwarcia M.G. Więcej w galerii —> Climbing for All
Technikalia:
Ojciec projektu: zeno,
Opieka logistyczna i papierkowa: marcz,
Instruktorzy: dymion, marian,
Zdjęcia: baradwys,
Catering: stefan,
Pseudoopieka dydaktyczna wraz z powyższymi wypocinami: mrotschny.
Team Młockarnia pragnie podziękować wszystkim którzy pomogli w realizacji projektu i przyczynili się do powstania ściany wspinaczkowej w Rajczy.
Projekt został współfinansowany ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa. Wykonawcą ściany była firma MONOLIT z Gliwic, jeden z liderów na rynku projektowania i budowy ścian wspinaczkowych w Polsce.
Fajna relacja i genialne fotki :) Pozdrówka dla całej Młóckarnia`nej ekipy :)
Dzięki w imieniu ekipy ;-)